Thursday, 30 January 2014

Pariz

Pariz

Kada je Svetska izložba, 1889. godine, završena, Parižani su ozbiljno razmišljali da uklone njen glavni eksponat. Za mnoge prefinjene građane Ajfelov toranj predstavljao je trn u sjajnom oku i morao se istrljati napolje. Tada su Francuzi kao jedan mestimično civilizovan narod odlučili da razmotre ideju i njih 52 procenta je odlučilo da toranj, ipak, ostane. Tako sam bar čuo, a što se mene tiče mislio sam da je viši.

Pre kule, Francuzi su sazidali Trijumfalnu kapiju u slavu Napoleona i ostalih što su ih vodili kroz slavne bitke, ovakve i onakve. Luvr je sagrađen kao carska palata još u 12. veku. Tada davno, u vreme hrabrih vitezova i vrlih gospa, napravljen je i Notr Dam. I baš kao kod Tim Bartona izgleda kao i sve ostalo u Tim Bartona. I oni Gargojili, šta li su, što čuče na krovu, skroz su Tim Barton. Uvrnuti, mračni, provokativni i privlačni, zapravo služe kao oluci. Pišaju po turistima. A ovi ih `lebom `rane. A što je tamo skupo! Kao da to namerno rade! Pa ti Francuzi pod hitno moraju da izbace tu negativnu energiju što im se nakuplja još od kada je Materaci nasankao Zidana, pa Italijani postali prvaci sveta uprkos tome što su Francuzi imali bolji Tim Barton.



U Parizu se nalazi i Panteon, hram gde Francuzi sahranjuju svoje bogove, kao što su Emil Zola I Viktor Igo. Kult ličnosti je sve prisutan. Galski petlovi obožavaju svoje slavne pretke i slave ih fanatično. Vladari, pisci, arhitekte, vojskovođe, naučnici, slikari, filozofi, sportisti, graditelji (od kojih su verovatno najveći  jedan od Lujeva, verovatno IV I Napoleon), i svi ostali koji su doprineli genetici nacionalnog bića, besmrtni su. Pariz je muzej francuskog indetiteta. Treba učiti od Francuza kako se preci ne zaboravljaju, baš kao što i oni uče iz vlastitih uspomena.

Pored građevina, spomenika, bulevara, parkova podignutih u čast gore pomenute istorije, Pariz ima velikog poštovanja i za svoje iskrene prijatelje. Tu je spomenik Tomasa Džefersona, ali i veliki bulevar Aleksandra I Karađorđevića, kukavički ubijenog u Marseju, 1934. godine.

Dunav je reka, a kroz Pariz protiče Sena. Tu je još jedna reka, mršavija i od Sene.  Takva kakva jeste, dakle jedva prosečno, Sena se, ipak, savršeno uklapa u ambijent. Čak šta više, ona ga i pravi. Monmart je savršen primer. Ovo brdašce na krivudavoj obali reke dom je slikara. Pikaso, Dali, Van Gog tu su živeli, bludničili i pomalo crtali, a sada to čine neki drugi naivci. Mada slike i nisu toliko popularne ovih dana, bolje idu majice Ja srce Pariz.


Na bulevaru Sen Žermen živeli su, bludničili i malo pisali Ernest Hemingvej, Skot Ficdžerald i drugi, ko će ih sve popamtiti. Na kraju dana bi išli u knjižaru i salon “Šekspir i kompanija”, na raport kod Gertrude Stein.

Pariz je i grad koji je Džim Morison izabrao za oproštajnu turneju.

Pariz je, izgleda, oduvek takav. Privlači umetnike i pravi od njih legende. 



I tako... Ulice ove metropole, kvartovi, podzemna železnica, parkovi, restorani preplavljeni su mešanim mesom. 12 miliona komada. Tu mora biti svega, što je gurnuto pod utaban tepih. Tu i tamo izgori po koji auto. Policijske patrole čine po tri čoveka. Isto kao i kod žandarmerije, kao i kod vojske. Ili se meni priviđaju organi reda i mira. Sve to izgleda ozbiljno, strogo i dobro opremljeno, kao i država kojoj služe. Tu i tamo izgori po koji auto.

I tako... Pariz je šarmantan. Iako u godinama, oseća se nikad mlađim. Njegovo vreme tek predstoji, po ko zna koji put.

I iznad svega, mora biti da je taj Pariz  jedan tako neverovatno inspirativan grad.